<ZPĚT

Porod kočkyPřed porodem, nejlépe dva týdny, si připravte tzv. porodnici. Může to být kartónová krabice vystlaná čistými ručníky, starými prostěradly a dekami. Budoucí kočičí matka ji tak začne registrovat včas a bude na ni brát zřetel. Na porod se včas dobře připravte.

Mějte nachystané:
* digitální teploměr
* bedýnka na porod, tzv.porodnice
* nachystaná druhá bedýnka vystlaná čistými textiliemi
* dezinfekce
* ostré nůžky, nejlépe chirurgické
* nit
* lékárenská vazelína
* PET lahev naplněná horkou vodou
* kuchyňská váha (přesná)
* čisté ručníky, prostěradla, kuchyňské papírové utěrky
* umělá výživa pro koťátka
* stříkačka bez jehly
* papír a pero
* hroznový cukr

Porodu kočky se nijak zvlášť obávat nemusíte. Hlavně u domácích koček je porod většinou bezproblémový, rychlý a kočka si vše ohlídá zcela sama. Přesto je však dobré, abyste u porodu byli a kontrolovali, zda s koťaty odešla i placenta a zda porod probíhá bez problémů.

Rozptyl, kdy může vaše kočka rodit, je opravdu široký. Nemusíte doma sedět a čekat na porod. Stačí, když v možném termínu začnete kočce kontrolovat teplotu v konečníku digitálním teploměrem. Běžná teplota kočky je 38,5 stupňů. Přibližně 24 hodin před porodem u kočky teplota klesne o přibližně jeden stupeň. Tedy 37,5. Touto dobou už začíná být kočka neklidná. Je-li zvyklá na vaši společnost, můžete pozorovat, že vás pronásleduje. Je to proto, že se s vámi cítí v bezpečí a pravděpodobně vás bude chtít i u svého porodu.

Před tím, než vaše kočka začne rodit, můžete pozorovat porodní bolesti, jsou to dobře viditelné stahy. Porod se začíná ve chvíli, kdy začnou vypuzovací stahy. První kotě pak přichází na svět do hodiny. Je důležité, aby byla vaše kočka v klidu. Můžete ji přenést do porodní bedny. Může se také stát, že ji odmítne, a musíte tak rozhodnutí své kočky respektovat. Rozhodne-li se vaše kočka rodit třeba na gauči, podložte ji igelitem a na něj položte prostěradla, aby jej nepoškodila.

Stává se také, že se koťata rodí koncem pánevním, což je pro kočku náročné, ale vy jí můžete snadno pomoci. Postačí vám k tomu lékárenská vazelína, kterou jemně koťátko zatlačíte zpět a kočce promažete okolí pochvy. Kočka obvykle porod dobře snáší, když jste v její blízkosti a hladíte ji. Tím ji uklidňujete a porod lépe probíhá.

Čekání na první kotě je vždy velice vzrušující. Někdy se kočka před porodem prvního kotěte točí dokola. Vy můžete pozorovat vycházející plodový vak z pochvy. Postupnými stahy jej kočka nakonec vypudí. Plodový vak musí kočka překousnout a kotě olizovat, čímž podpoří jeho krevní oběh. Další úkol kočky je překousnout pupeční šňůru, která je ještě často napojená na placentu. Pokud vám to kočka dovolí anebo se k tomu nemá, můžete tak učinit sami. Můžete šňůru podvázat nití a následně odstřihnout vydezinfikovanými ostrými nůžkami 2 cm od bříška kotěte. Anebo také stačí deset vteřin zaštípnout palcem a ukazováčkem a pak pupeční šňůru na straně placenty přestřihnout. Vaším dalším úkolem je sledovat, zda kotě dobře dýchá. Může se stát, že téměř nedýchá anebo špatně dýchá anebo uslyšíte kloktavé zvuky. Zřejmě se tedy kotě nadechlo plodové vody. Proto musíte kotěti vysušit hlavu, otevřít tlamičku a pokusit se z ní dostat plodovou vodu. Pomůže čistý hadřík, někdy i vatová tyčinka na čištění uší. Nezacházejte s ní příliš hluboko, jenom do úst ke krku.

Pokud kotě nedýchá, lze přistoupit k poslední možnosti. Otočte kotě hlavou dolů, pootevřete tlamičku a jemně jej poklepávejte mezi lopatkami. Plodová voda tak může odtéct až z plic a kotě může začít normálně dýchat. Poté je důležité kotě krouživými pohyby hadříkem vysušovat a ohřívat. Tím se kotě začne prokrvovat a dostávat se do normálu. Nedaří-li se kotě oživit, může zde ještě pomoci kapička silné lihoviny i 70 % na jazyk kotěte.

Po narození prvního koťátka si zaznačte čas porodu a očekávejte příchod dalších koťat. Většinou pak porod probíhá hladce, ale i nadále pro jistotu dohlížejte a především sledujte, zda s každým kotětem vyšla i placenta. U porodu musíte být po celou dobu, protože kočka instinktivně placenty sežere. Nikdy je nenechává. Může se také narodit kotě a až za několik vteřin vyjde ven i placenta. Zapotřebí je pouze sledovat, zda s každým kotětem vyšla jedna placenta. Malému osušenému koťátku můžete pomoci přisát se k matce. U porodu dalších koťat dávejte pozor, aby si matka nezalehla již narozené kotě, můžete jej také oddělit, ale jen na chvíli porodu a do tepla. Velice dobře se zde uplatní pet lahev naplněná horkou vodou a obalená v textiliích. Kotě pak k ní přiložte, aby mělo dostatek tepla.

Po narození všech koťat začíná kočka odpočívat. Pečlivě ji sledujte, stává se někdy, že i hodinu po porodu se narodí ještě jedno zapomenuté kotě. Kočku i koťata přemístěte do čisté bedýnky vystlané měkkými textiliemi. Všímejte si, zda všechna koťata sají a zda je matka přijímá. Po porodu doporučuji koťátka zvážit, a pokud jsou si podobná, označit je.


<ZPĚT