<ZPĚT

Březost kočkyBřezost kočky

Majitel, který svou kočku dobře zná, většinou pozná u kočky změny chování dříve, než jsou u ní viditelně zjevné známky březosti. Kočka je klidnější, mazlivější a více spí. Další známkou březosti jsou fyziologické změny. První změny jsou viditelné ve třetím týdnu březosti, kdy kočce zrudnou a zvětší se bradavky. Od pátého týdne pak kočka začíná nabírat na objemu, záleží také na počtu koťat, jejich váhy a původní velikosti kočky. U hubenějších koček je březost viditelná výrazněji.

Březost u koček trvá přibližně 9 týdnů, první termín porodu se počítá tak, že k druhému dni návštěvy u kocoura se připočítá 63 dní, poslední termín pak může být poslední den u kocoura plus 63 dní. Můžeme se dočíst, že porod v rozmezí 56. až 72. den březosti je v pořádku. Nemusíte proto mít obavy, je-li kočka březí 68. až 69. den a pořád nic. Termín porodu záleží také na plemeni kočky.


Kvalitní výživa březí kočky

V průběhu březosti kočka hodně spí, přijímá více potravy a je mírnější a klidnější. Dopřejte jí proto kvalitní stravu, vhodnou pro březí kočky a koťata.


Příprava na porod

V posledních týdnech březosti si můžete všimnout, že kočka zkoumá místa, kterých si dříve nevšímala. Je to proto, že si hledá klidné místo k porodu. Proto je vhodné, abyste připravili porodnici s předstihem a kočka ji začala včas registrovat.


<ZPĚT