<ZPĚT

Krytí kočky a co mu předcházíZvolení vhodného věku k nakrytí kočky
Krýt můžete pouze pohlavně dospělou kočku. Kdy je ten správný věk? Záleží také na tom, kdy měla kočka první říji. Nejčastěji se první říje objevuje kolem 9. až 10. měsíce věku kočky. První říje se může objevit výjimečně už ve 4 měsících. Nejpozději může kočka začít říjit v 16 měsících. To se liší také podle plemene kočky. Ideální doba krytí je druhá až třetí říje u kočky a stejně jako u lidí také u koček se nedoporučuje čekat příliš dlouho. Pozdní první březostí se zvyšují rizika komplikací u porodu. Za ideální čas je považován věk od jednoho do jednoho a půl roku.


Najít vhodného kocourka ke krytí
Pokud jste chovatelem domácí kočky, výběr budete mít zajisté širší než chovatel vzácného plemene. Určitá pravidla však platí bez výjimky, spojená se zdravím vaší kočky a také budoucích koťat. Pokud vám na vašem zvířeti záleží, určitě pravidelně provádíte odčervování a vakcinaci. Vakcinace by měla být u kočky platná i v době, kdy budou na světě koťátka. Končí-li účinnost vakcíny dříve, než budou koťátka od matky odstavena, přeočkujte kočku ještě před plánovaným krytím. Minimálně základní očkování by měl mít i kocour.

Rada: máte-li obyčejnou domácí micku, která žije výhradně v bytě, hledejte jí kocoura, který se také pohybuje pouze doma. S větší pravděpodobností se vyhnete přenosu závažných kočičích nemocí, jako je kočičí AIDS.

Výběr kocoura je dán také tím, jaký máte cíl krytí. Hledat můžete kocourka, který zlepší typ kočky, barvu srsti kočky, ale také povahové vlastnosti budoucích koťat a podobně. Bude-li kocour agresivní, s velkou pravděpodobností povahu zdědí i některá koťátka, naopak bude-li umazlený a přátelský, můžete se těšit na umazlená klubíčka.

U koček s PP musí být kocour i kočka před prvním krytím uchovněni, to znamená, že na výstavě získali min. známku Výborná. Podmínky krytí a výše krycího poplatku jsou plně v kompetenci majitele kocoura. Sepisuje se Smlouva o Krytí.

Cesta za kocourem

Nemáte-li zkušenosti s krytím kočky, řiďte se raději pravidlem, které je osvědčeno chovateli. Kočka chodí na krytí ke kocourovi. Proč? Kocour své teritorium dobře zná a je si tak v daném prostředí jistý. Kočku tak lépe přesvědčí k rituálu páření. Zvolíte-li krytí u vás doma, může se stát, že kocour bude muset o svých kvalitách kočku přesvědčit jasnými důkazy, svým pachem neboli značkováním nového teritoria.

Kočku lze přivést ke krytí pouze v říji.


Krytí
Jak již bylo řečeno, kočka musí jevit známky říje. Ty jsou opravdu nepřehlédnutelné a hlavně nepřeslechnutelné. Kočka, která má říji, vydává zvuky, jako když pláče malé dítě. Může také vrkat, více se mazlit a vyhledávat fyzický kontakt se svými majiteli. Je přikrčená, zvedá ocas a přešlapuje zadníma nohama na místě. Jakmile říje začne, domluvte si převoz kočky ke kocourovi. Kočka říjí 5–10 dní. Návštěva u kocoura nemusí být dlouhá, postačí pět i méně dní. Kočka v době říje moc nežere, ale přesto jí ke kocourovi přibalte oblíbené granule anebo kapsičku a pelíšek, který jí bude připomínat domov, a bude tak v cizím prostředí jistější.

Než k samotnému krytí dojde, kocour musí vynaložit nemalé úsilí. Znají-li se kočky, k páření dochází daleko dříve, než když se vůbec neznají. Značný vliv má i důvěra kočky ke kocourovi. Páření probíhá tak, že kocour si kočku přidržuje zakousnutím do kůže v oblasti krku. Samotné krytí je velmi krátké a pro kočku bolestivé, jelikož kocour má na penisu zpětné háčky, takže kočka úpí. K ovulaci u kočky dochází stimulací při páření, tzv. indukovaná ovulace. Po aktu se kočka překuluje ze strany na stranu, čistí se a odpočívá. K páření pak dochází opakovaně.

Během jedné říje smí být kočka nakrývána pouze jedním kocourem.

Minimální časový odstup mezi krytím dvěma různými kocoury jsou 3 týdny.

Chovný kocour smí být během 14 dnů použit k nakrytí nejvýše dvou různých koček s vyjimkou jednoho náhraního krytí, které lze poskytnout navíc.

Kočka s PP - byla-li kočka či kocour použiti k páření poprvé, zasílá se na Plemennou knihu spolu s krycím listem také věrohodná kopie PP a kopie výstavních posudků - posudek a diplom z výstavy, na které byl/a kocour či kočka uchovněn/a.


Krycí list vyplní majitel kocoura :

- ihned po krytí (v případě, že od vás převezme celou částku za krytí). Musí být uvedeno jméno, příjmení kocoura, EMS kod, narozen, datum první výstavy v otevřené třídě, kde získal chovnost + ocenění na této výstavě, jméno majitele, číslo čipu, datum krytí a podpis majitele. Takto vyplněný krycí list musí být orazítkovaný a podepsaný jednatelem ZO, ve které je majitel kocoura členem. Vy potom doplníte údaje o své kočce, počet koťat ve vrhu a ostatní náležitosti a necháte potvrdit ve své ZO.

- po narození koťat ( jestliže byla platba za krytí dohodnuta jako zálohová platba s doplacením po narození vrhu).


<ZPĚT