<ZPĚT

Co vás čeká a nemine po porodu



Určení pohlaví

Rozlišení pohlaví u koťat je nesnadné. Nejlépe jej poznáme u novorozených koťat, protože po porodu mají napuchlé genitálie, a pak až po 5. týdnu života. Kočky mají vulvu a konečník blíž u sebe a vulva má tvar čárky. Kocouři mají penis a konečník dále od sebe a ústí močové roury má kulatý tvar. Přesto, že si budete pohlavím jisti, existuje zde malé procento, že po pár týdnech se z kočičky stane kocourek.


Kontrola váhového přírůstku koťat

Je vhodné vážit koťátka každý den ve stejnou dobu, tedy ráno anebo večer. Pokud hezky nabývají na váze, lze intervaly prodloužit. Porodní váha je v pořádku od 55 až 110 g, záleží na plemeni kočky. Délka novorozeného kotěte je od 10 až 15 cm. Koťata se rodí slepá. Denní váhový přírůstek by měl být 10 až 15 g. Za týden by mělo kotě svou váhu zdvojnásobit, za dva týdny pak ztrojnásobit.


Kvalitní příprava stravy pro matku koťat

Kočičí matka předává svým koťatům obrovské množství vitamínů i minerálů, proto je důležité podávat jí kvalitní stravu. Kočce můžete nabídnout hroznový cukr rozpuštěný ve vodě. Tento nápoj je vhodný na dodání energie rodičce ihned po porodu. Můžete jí také nabídnout kotěcí mléko, vhodné granule pro březí, kojící kočky a koťata, dále pak přídavek červeného masa.


Dokrmování koťat

Stane-li se, že některé z koťat v nabývání gramů zaostává, přichází na řadu dokrmování. K tomu jsou určeny přímo produkty na dokrmování koťat, jde o kočičí mléko. Lze dokoupit také dokrmovací láhve. Dokrmovat se můžete pokusit také stříkačkou bez jehly. Na obalu mléka se můžete dočíst také vhodné dávkování. Dokrmování se provádí do tří týdnů věku koťat každé dvě hodiny ve dne i v noci. Přesto je pořád důležité pokoušet se přikládat kotě i k matce. Kojení má veliký význam pro zdraví koťat, matka jim předává také důležité protilátky.
Nenabývá-li vaše kotě na váze anebo dokonce váhu ztrácí, okamžitě vyhledejte veterináře. Může se jednat o infekci anebo jiné vážné onemocnění. Šance na záchranu novorozeného kotěte, které ztrácí váhu, je bohužel velmi malá, ale existuje.


Denní čištění a pravidelné měnění pelíšku

Kočka je velice čistotné zvíře. Dokonce i výkaly po svých koťatech, dokud pijí pouze mateřské mléko, sežere. Přesto tyto výkaly nechávají v pelíšku nevábné stopy a kočka i koťata si zaslouží čistý pelíšek. Proto jej minimálně ob den vyčistěte.


Přikrmování koťat

Všechna koťátka se od čtyř až pěti týdnů mohou začít přikrmovat tuhým krmivem. Má-li matka méně koťat a dostatek mléka, můžeme přikrmování posunout o jeden až dva týdny. Také bereme ohled na kojící matku, kterou, pokud působí vyčerpaně, nevysilujeme a začneme přikrmovat od čtvrtého týdne. Začněte mlékem pro koťata, posléze můžete do něj začít přidávat granule pro koťata, která se v mléku rozmočí. Později můžete začít přidávat čerstvé maso anebo ryby a také konzervy. Je důležité, aby strava nebyla jednostranná, aby koťata v budoucnu nebyla vybíravá a aby jim nechyběly anebo nepřebývaly některé vitamíny.
Jakmile začneme koťátka přikrmovat, připravíme jim kočičí záchůdek menších rozměrů. Může to být i obdélníkový nižší květináč. Důležité je, aby koťátka do něj mohla pohodlně vstupovat a také, aby nebyl příliš malý pro kočičí mámu, která koťátkům vše ráda předvede. Do kočičího záchodu patří stelivo. Nabídka kočičích steliv je velice široká, to vhodné si určitě časem najdete. Ze samého počátku, kdy se koťátka učí na záchod, mají tendenci stelivo ochutnávat. Někteří chovatelé proto do začátku používají namísto steliva různé alternativy. Ochutnávání je však velice rychle přejde a na záchodek se naučí chodit velmi rychle.


Ohrádka pro bezpečí koťat

Jakmile koťátka otevřou oči, začnou prozkoumávat své okolí. Oči začnou otevírat od 9. dne, úplné otevření pak trvá ještě tři dny. Když koťátka dorostou do velikosti, kdy mohou z pelíšku volně vyskočit, je zapotřebí učinit ochranné opatření proti jejich zašlápnutí. Koťátka jsou velice rychlá a v tomto věku i křehká, proto je dobré zakoupit si ohrádku, která nabídne koťátkům jak dostatek prostoru, tak i bezpečí.


Odčervování a očkování koťat

Odčervení koček má veliký význam pro zdraví vašeho čtyřnohého miláčka, ale také pro vás. Některá zvířátka, žijící v trávicím traktu koček, mohou být i vašimi nepřáteli.
Termínem odčervení rozumíme zbavení kočky střevních parazitů. První odčervení by mělo být uskutečněno ve dvou týdnech koťat, dále pak ve 4 a 6 týdnech.
První očkování se provádí v devíti týdnech koťat. S veterinářem prokonzultujte, jaká očkování svým koťátkům provést. Možností je více. Nezapomeňte pak na přeočkování, záleží na typu vakcíny.


Koťátka s průkazem původu (PP)

Žádost o průkazy původu musí být na Plemennou knihu zaslána nejpozději do 8 týdnů věku koťat.
Jestliže se vaší kočičce narodilo 7 a více koťat, jste povinni kontaktovat poradce chovu do 3 dnů ode dne narození vrhu, ten zkontroluje stav kočky a koťat a svou návštěvu stvrdí podpisem na spodní části krycího listu.


PP je možné doplnit přetiskem Bez oprávnění k chovu. Tento přetisk je určen pro označení PP zvířete, u nějž si chovatel nepřeje, aby bylo z jakéhokoliv důvodu v budoucnosti využito pro chov. Pominou-li důvody pro toto rozhodnutí, může majitel chovatelské stanice, ze které zvíře pochází, požádat o vystavení duplikátního PP bez tohoto označení.


Cena za vystavení jednoho PP je 150,- Kč.


Majitel koťat-vrhu by měl vést Knihu vrhů. To je dokument o průběhu březosti,porodu a odchovu vrhu, zapisují se obvykle : datum narození, čas pohlaví, váha apod.


Socializace koťátek
Socializace je začleňování koťátek mezi lidi. Od narození koťat je důležitý kontakt s vámi. Koťata si tak od narození budují vztah k lidem a v pozdějším věku jsou mazlivější a vůči lidem důvěřivější.


Hledání nových domovů
Vzhledem k času, nákladům a péči, kterou jste koťátkům věnovali, si budete zajisté přát najít pro ně ten nejlepší domov. Nejosvědčenější je podávání inzerátů a posléze osobní schůzka u vás doma. Budoucího majitele si tak můžete vyzpovídat, prohlédnout a také si všimnout, jak se ke koťátku chová. Dělají to tak zkušení chovatelé. Neváhejte si požádat za koťátko finanční obnos odpovídající vašim nákladům.

Není ani nezvyklé, že i obyčejné kočky se prodávají na kupní smlouvu stejně jako kočky šlechtěné. Samozřejmě liší se cenou, ale v kupní smlouvě si můžete určit podmínky, za kterých kotě prodáváte, a také podmínky, které nesmí budoucí majitel porušit. Nepřejete-li si, aby zvíře běhalo po zahradě, můžete to napsat do kupní smlouvy. Pokud se chcete ubezpečit, že kotě nebude prodáno do výkupu, anebo si přejete být o každé změně, která bude s kotětem spojena, informováni, můžete to do smlouvy ukotvit. Budete tak daleko klidnější, než když někomu mezi dveřmi dáte to malé klubíčko do tašky a už o něm nikdy nic nebudete slyšet. V kupní smlouvě samozřejmě máte kontakt na budoucí majitele a můžete se jim kdykoliv ozvat.


<ZPĚT